Share

Nyheder

1977 - Nu


Grundlæggelsen af Galleri Image

Galleri Image blev grundlagt d. 10. april 1977 i fiskerparret Ina og Peters hus på Tunø. 
Galleriets første udstilling var med Carsten Langkilde i november 1977.

Galleri Images udstillingslokaler siden november 1977

Mejlgade 16, Århus C (01.07.1977 - 31.07.1981)

Graven 25, Århus C (01.08.1981 - 31.11.1986)

Forskellige steder, primært Århus Kunstmuseum (01.12.1986 - 01.08.1989)

Mødelokale, Marselisborg Allé 33B, Århus C (01.12.1986 - 01.08.1989)

Toldbodgade 8, Århus C (01.08.1989 - 31.12.2001)

Vestergade 29, Århus C (01.01.2002 - ... )

UDSTILLINGER OG EVENTS UDEN FOR GALLERI IMAGE, 1977 - NU

"Aspects of Reality", Århus Kunstbygning (juni 1979)

Henrik Bentsson, Carsten Langkilde, Diane Arbus, Fred Licht, Poul Erik Veigaard m.fl.

"Gallleri Image", Brno i Czechoslovakiet (14. juni - 23. juli 1989)

Henrik Bengtson, Jørgen Toubro Christiansen, Rune Gade, Carsten Langkilde, Leif Hove Madsen, Erik Balle Poulsen, Morten Rasmussen, Saul Shapiro & Poul Erik Veigaard.

"Looking East", Loppehuset, Århus Festuge 1990 (31. august - 9. september 1990) (katalog)
Frankl Alinona, Vitautus Balcitis, Pavel Banka, Peter Banyay, Wieslaw Barszczak, Andrei Bezukladnikov, Alfonsas Budvytis, Krysztof Jerzy Cichosz, Christina Eisler, Jiri Erml, Marek Gardulski, Nely Gavirola, Teresa Gierzynska, Anthonin Halas, Jiri Hanke, Ingrid Hartmets, Krzysztof Hejke, Dagmar Hochova, Pavel Jasansky, Jan Jastrzebski, Rafaelo Kazakov, Lugosi Lugo Laszlo, Garo Keshishayn, Igorg Manko, Igor Mukhin, Nely Nedeva-Voeva, Svetlena Pepeljiiska, Andrzej Rozycki, Wojciech Prazmowski, Peyat Ramadanovic, Valerij Resjetnjak, Gintautas Trimarkas, Stanka Tzonkova, Simon Manjachem Varsano, Wojciech Zawadzki & Wieslaw Zielinski.

Lars Bahl, Michael Daugaard, Sonja Iskov, Nana Reimers, Henrik Saxgren & Stig Stasig: "Photographers Photo Group 2. Maj in East Europe" 
kurateret af Carsten Langkilde.

"Fotografer fotograferer billedkunstnere", Aarhus Art Association of 1847 
(19. april - 12. maj 1991) og Rundetårn, København (13. marts - 5. april 1992) (bog)

Gert Skærlund Andersen, Aage Fredslund Andersen, Anders Askegård, Lars Bay, Morten Bo, Suste Bonnén, Nanna Bisp Büchert, Bo Hansen, Ole Haupt, Keld Helmer-Petersen, Poul Ib Henriksen, Teit Jørgensen, Klaus Kurup, Tove Kurzweil, Carsten Langkilde, Finn Larsen, Ann Malmgren, Susanne Mertz, Frank Mundt, Karin Munk, Rigmor Mydtskov, Nick, Gregers Nielsen, Ole Hein Pedersen, Poul Pedersen, Thomas Pedersen, Lars Pryds, Jytte Rex, Bent Riis, Viggo Rivad, Lars Schwander, Saul Shapiro, Lis Steincke, Søren Svendsen, Finn Thrane, Karsten Weirup. Kurateret af Carsten Langkilde.

"56 Degrees North", Loppehallen, Århus Festuge 1991
(7. september - 15. september 1991)
. Kombinations-arrangement med undertitlen: "Fotografi, videoinstallationer og performance fra Norden"

Mark Arlson, Tone Arstila, Poul Erik Bjærre, Henrik Brahe, Stina Brockman, Alf Edgar, Monica Englund, Laura Eriksen, John Grandberg, Kari Goorwitz, Lene Klit, Gudmindur Ingolfsson, Ingi Joensen, Rita Jokiranta, Gitte Lauritsen, Jerzy Modrak, Tuija Lindström, Mark Orall, Jyrki Parantainen, Marja Pirilä, Seppo Renwall, Søren Svendsen, Leifur Thorsteinson, Helene Toresdottir, Johanna Vouksemaa, Lind Völundardottir, Matz Wahlgren, Ole Wich, Henrik Wichmann.

"Danish Photography," Galleri 4, Cheb, Tjekkoslovakiet (4. juni - 20. juni 1992)
Carsten Langkilde, Frank Mundt, Jytte Rex, Saul Shapiro.

"Europe Unframed", Loppehallen, Århus Festuge (5. september - 13. september 1992)

Ellen Auken, Cissy von Babsky, Slawomir Barik, Wieslaw Barszczak, Auke Bergsma, Rommert Boonstra, Henrik Brahe, Helga Bu, Peter Christensen, Krzysztof Cichosz, Leif Claesson, Bruno Debon, Janna Dekker, Pierre Even, Ralf Filges, Jaroslav Fiser, Stephane Gallois, Teresa Gierzynska, Aase Goldsmith, Peter Goldsmith, Veli Granö, Stepan Grygar, 
Heather McDonough, Jiri Hanke, Poul Ib Henriksen, Tuovi Hippeläinen, Regin Hjertholm, Finn Arne Johannessen, Rita Jokiranta, Vaughan Judge, Piotr Komorowski, Manfred Kriegelstein, Ir Kulik, Mogens Laier, Jukka Lehtinen, Leif Lindberg, Mia Lockman-Lundgren, Mireille Loup, Martin Luijendijk, Marcelino Borges Macedo, Fergus Mather, Tomasz Michalowski, Ursula Neugebauer, Lisbet Nielsen, Ole Hein Pedersen, Colin Ruscoe, Wolfgang Schiche, Bruno Serralongue, Rudolf Sikora, Lubo Stacho, Antonin Streit, Lis Stenicke, Athina Strataki, Vertti Teräsvuori, Anette de Thier, Peet Thomsen, Zbigniew Tomaszczuk, Ritva Toumi, Espen Tveit, Yannick Vigouroux, Jan Walaker, Nick Waplingtom, Frank Watson, Richard Welsby, Colin F. Wishart, Krzysztof Wojciechowski, Stanislaw J. Wos & Thomas Wrede. 
Seminar med Saul Shapiro som tovholder (6. - 7. september 1992).

"From Document to Hallucination", Kladno Castle, Tjekkiet (maj - juni 1993) (Katalog)

Jørgen Toubro Christiansen, Morten Jørgensen, Carsten Langkilde, Frank Mundt, Peet Thomsen, Saul Shapiro.

"IMAGE", Galerie U Dobrehó Pastýre, Brno, Tjekkiet (juli - august 1993)

Bering-Haarup, Lars Kiel Bertelsen, Henrik Brahe, Nina Bruun, Nanna Bisp Büchert, Aase Goldsmith, Signe Guttormsen, Jolana Havelková, Johnny Jensen, Mette Kit Jensen, Kim Lykke Jørgensen, Ales Kunes, Carsten Langkilde, Paul de Noojier, Morten Ryhl-Svendsen, Tina Schwarz, Jaroslav Sedlacek, Lis Steinicke, Miro Svolik & Frederik Wahlström.

"Det Iscenesatte Fotografi", Loppehallen, Århus Festuge 1993 
(4. september - 12. september 1993)

Adam Amsinck & Morten Ryhl Svendsen, Bo Asboe, Auke Bergsma, Lars Bering-Haarup, Lars Kiel Bertelsen, Henrik Brahe, Nina Bruun, Nanna Bisp Büchert, Aase Goldsmith, Signe Guttormsen, Jolana Havelková, Johnny Jensen, Mette Kit Jensen, Kim Lykke Jørgensen, Ales Kunes, Carsten Langkilde, Paul de Noojier, Tina Schwartz, Jaroslav Sedlack, Lis Steincke, Miro Svolik, Frederik Wahlström, Katrine Bering Liisberg & Marie Rømer Westh.
 Udstillingen blev suppleret af tre workshops: Auke Bergsma: "Image in Image", Mette Sandby & Tina Schwartz: "Det Iscenesatte Fotografi" og Bo Astrup: "En Scene i Byen".

"Worlds", Kultarium, Den gamle auktionsbygning, Frederiksgade (7. april - 13. april 1995)

Anne Dyhr, Carsten Ingemann & Bent Riis. Kurateret af Carsten Langkilde.

"China, China, China", Scandinavian Center, Århus Festuge 1995 
(3. september - 10. september 1995) (Katalog)

Wong Wo Bik, Chang Chao-tang, Ho Ching-tai, Almond Chu, Hsieh Chuen-te, Wu Chung-wai, Lu Cun, Zhang Hai Er, Joseph Fung, Pang Zhen Ge, Pan Hsiao-hsia, Lin Yung Hui, Alfred Ko, Wu Jia Lin, Wang Miao, Lau Ching Ping, Lin Ryh-shan, Bobby Sham, Wing Shya & Leong Ka Tai. 
Kurateret af Saul Shapiro & Leong Ka Tai.

"Meeting Place", portfolio review, Århus Kulturhus (20 - 21. juni 1996)
International kuratormøde samt portfoliogennemgang. Kuratorer: Fred Baldwin (USA), David Brittain (GB), Pierre Devin (F), Deborah Ely (AUS), Ute Eskildsen (D), Alasdair Foster (Skotland), Marek Grygiel (PL), Henning Hansen (DK), Hanne Holm-Johnsen (N), Eikoh Hosoe (J), Ingrid Fischer Jonge (DK), Tuija Lindström (S), Peeter Linnap (EST), Jan-Erik Lundström (S), Patricia Mendoza (MEX), Alison Devine Nordstrom (USA), Ari Saarto (FIN), Taniana Salzirn (RUS), Tina Schelhorn (D), Pirkko Siitari (FIN), Boaz Tal (IL), Georges Vercheval (B), Hripsime Visser (NL), Wendy Watriss (USA), Manfred Willmann (A).

"Photo Art from Latin America", Kvindemuseet i Århus, Århus Festuge 1997 
(29. august - 28. september 1997) (katalog)
Lourdes Almeida (MEX), Sandra Bordin (BR), Adriana Calatayud (MEX), Lucia Chiriboga (EC), Marianne Dellekamp (MEX), Maya Goded (MEX), Cecilia Larrabure (PE), Adriana Lestido (RA), Milagros de la Torre (PE), Angeles Torrejón (MEX)
. Kurateret af Patricia Mendoza & Beate Cegielska.

Thomas Joshua Cooper, oplæg på Arkitektskolen i Århus, Art Crash Cultural Festival 
(september 1998).

"Together Again?", Loppehallen, Århus Festuge 1999 
(27. august - 5. september 1999) (katalog)

Mark Raidpere, Taave Tuutma (EST), Arno Antums-Jansons, Gatis Rozenfelds (LV), Pawel Zak, Kosta Kiritsis, Maurycy Gomuliki (PL), Martin Tiso, Robo Kocan (SK), Dezsö Szabó, Dominic Hislop, Erhardt Miklós (H)
Kurateret af Marek Grygiel.

"Fotomessän", Gothenburg, Sverige (oktober 1999)
"The Danish Photographic Landscape", præsentation af dansk fotografi and fotoinstitutioner i Danmark
.

"Pictures from the Dragon's Garden", Loppehallen, Århus Festuge 2000
(1 - 20. september 2000) (Katalog)

Wang Fuchun (CHN), Jiang Jian (CHN), Jean Pierre de San Bartolomé (F)
. Kurateret af Jabao Wu.

"Existence", rejsende udstilling: Finland, Tyskland, Polen 
(november/september 2002) (katalog)

Charlotte Haslund-Christensen, Thyra Hilden, Torben Eskerod, Joakim Eskildsen, Johnny Jensen, Lisbet Nielsen
. Kurateret af Tove Thage & Beate Cegielska.

"The Last 10 Days of the Market ", Loppehallen, Århus Festuge 2001
(31. august - 9. september 2001) (folder)

Carlos Garaicoa (Cuba), "Photography in the Digital Era", konference i samarbejde med Højbjerg Photographic Workshop, Arkitektskolen i Århus samt Huset
.

"Opening Hours - Museums for All", 
Statens Museum for Kunst (The Danish National Gallery), København (maj 2002) (katalog)
Helga Bu (N), Charlotte Haslund-Christensen (DK), Aino Kannisto (FIN), Mia Lockman-Lundgren (S), Janne Makkinen (FIN), José Luis Martinat Mendoza (PE) , Thera Mjaaland (N), Jan Pilgaard (DK) & Bjargrey Ólafsdóttir (IS).
 Kurateret af Beate Cegielska.

"Floating", Art Centre Silkeborg Spa (maj - september 2002) (katalog)

Anthony Haughey (IRL), Martine Mougin (F), Birgitta Lund (DK/USA), Ewa Andrzejewska (PL), Bohnchang Koo (ROK) & Daniel Blaufuks (P). 
Kurateret af Beate Cegielska.

"Complex View", Pingyao International Photography Festival, Pingyao, Kina
(september 2002) (katalog)

Torben Eskerod, Joakim Eskildsen, Charlotte Haslund-Christensen, Thyra Hilden, Johnny Jensen and Lisbet Nielsen. 
Kurateret af Beate Cegielska.

"From China - Contemporary Art Photography", Århus Kunstbygning (september 2003)
(katalog). Seminar: Chinese Contemporary Art
Cheng Ling Yang, Han Lei, Sun Hongbin, Weng Fen, Bai Yi Luo, Chen Shao Xiong, Wang Ningde, Hong Lei & Xie Wenyue. 
Kurateret af Beate Cegielska.

"Author of the Month", oplæg på Århus Kunstbygning (november 2003)

Tove Kurtzweil.

"Real Pretty Toast", Århus Kunstbygning (december 2003)
David Julian Leonard.

"Interferences", Århus Kunstbygning (20. februar - 21. marts 2004)

Laurence Bonvin, Collectif_fact, Leo Fabrizio, Nicolas Faure, Thomas Flechtner, Jean-Marc Meunier, Alban Kakulya & Yann Mingard, Claudio Moser, Cat Tuong Nguyen, Gérard Pétremand & Christian Vogt. 
Kurateret af Beate Cegielska.

Nicolai Howalt: "Boxer", Århus Kunstbygning (31. juli - 22. august 2004)
Nicolai Howalt. Kurateret af Lasse Krog Møller.

New Adventures / Danish Contemporary Photography and Video (oktober/november 2006)

Gruppeudstilling med 14 danske foto- og videokunstnere på Galleri Sejul i Seoul, Sydkorea.
 Astrid Kruse Jensen, Malene Nors Tardrup, Nicolai Howalt & Trine Søndergård, Camilla Holmgren, Søren Lose, Ebbe Stub Wittrup, Camilla Rasborg, Pernille With Madsen, Jacob Nielsen, Jesper Just, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Marie Reynolds & Solveig Syversen.

New Adventures / Danish Contemporary Photography and Video (Beijing, Shanghai & Guanghzou) (vinter/forår 2007)

Kuateret af Tove Thage & Beate Cegielska.

"Another Kind of Adventures", Contemporary Danish Photography & Video, 
Lianzhou International Photo Festival, Lianzhou, Kina (december 2007)

Astrid Kruse Jensen, Trine Søndergård, Nicolai Howalt & Ebbe Stub Wittrup. 
Samt performance af video- og performancekunstner Lilibeth Cuenca Rasmussen.

"Human Spaces", China Pingyao International Photography Festival (september 2009)

Mette Juul, Hanne Nielsen & Birgit Johnsen.

"Enchanted Spaces", The Viewing Room, Bombay, Indien (december 2009)

Astrid Kruse Jensen & Lisa Robinson (USA)
. I samarbejde med kurator Niyatee Shinde.

“Crossings “, China Pingyao International Photography Festival (september 2010) og Chengdu, Kina (april/maj 2011)
Camilla Holmgren & Ebbe Stub Wittrup

"Nordic Memories”, China Pingyao International Photography Festival, (september 2012)
Mette Bersang, Nina Strand & Sara Ahde

“Rendezvous With Nature”, Northern Photographic Centre, Oulu, Finland (september/oktober 2013)
Mette Bersang, Søren Dahlgaard, Maja Ingerslev, Michelle Eistrup, Lilibeth Cuenca Rasmussen & Adam Jeppesen. Kurateret af Beate Cegielska.

"Focus Now", Den Danske Ambassade i Ljubjiana, Slovenien (oktober 2013)
Lotte Fløe Christensen. Søren Dahlgaard, Mette Bersang & Michelle Eistrup

AONA (The Artificial Observation of Nature Alive), PHOTOVISA Festival, Krasnodar, det sydlige Rusland (oktober/november 2013)
Lotte Fløe Christensen & Maja Ingerslev

"Exhibitions of  8 Danish artists", LIANZHOU FOTO festival, det sydlige Kina (november/december 2013)
Lotte Fløe Christensen, Søren Dahlgaard, Adam Jeppesen, Torben Eskerod, Pernille Koldbech Fich, Ditte Haarløv Johnsen, Susanne Wellms & Carina Zunino

Foredrag af Beate Cegielska om dansk samtidsfotografi og videokunst, The Museum of Photography, Seoul, South Korea (april 2014)

Foredrag af Beate Cegielska om dansk samtidsfotografi og soloudstilling af Michelle Eistrup, Pingyao International Photography Festival & på The Three Shadows - Photography Art Centre,  Beijing, Kina (september 2014)

Udstilling fra The Image Collection, "The Art of Domestic Compulsion", turne i Polen og Spanien,  LAZNIA Centre for Contemporary Art, Gdansk & Galeria BWA, Jelenia Gora , Polen (2014). Centro Andaluz de la Fotografía, Almería, Spanien (april/juni 2015). CICUS (Centro de Iniciativas Culturales de la Universidad de Sevilla), Sevilla (juli/august 2015). Museo del Gas, Fundación Gas Natural Fenosa, Barcelona (oktober/februar 2015/16). Museo Barjola, Gijón, ved den 13. udgave af Gijón Photographic Conferences (november 2016/ januar 2017)
Magdalena Bors kurateret af Alasdair Foster

UDSTILLINGER I GALLERI IMAGES UDSTILLINGSRUM
1977


Carsten Langkilde: "Rauchpach's Grocery" (november) // 
Jørgen Borg (december).

1978

Poul Erik Veigaard (januar/februar) // 
Tom Krøjer: "The Big Lyric Light Show" (marts) // Diane Arbus (april) // Duane Michaels (maj) // 
John Divola (juni) // 
Fred Licht (august) // 
Poul Ib Henriksen (september) // 
Jiri Erml (oktober) // 
Hiro Moriyasy, Robert di Franco & D.D. Wigley (november) // 
Terry Toedtemeier (december).

1979

Frank Mundt (januar) // 
New Mexico #1 (februar) // 
Henning Mølgaard, Sten Schrøder & Knud Egil Nielsen: 
"Image Photographers #1" (marts) // 
Lis Steincke (april)
 // New Mexico #2 (maj) // Olaf Hardt: "Gilleleje in the Thirties" (juni)
 // Henryk Gajewski, Andrzej Jorczak & Ir Kulik: "Polish Photography" (august) // 
Viggo Rivad (september) // Bent Riis (oktober) // 
Fay Godwin (november)
 // Mette Ruge & Leif Pallesen (december).

1980
Gunnar Merild Jensen: "Paris" (januar) // Erik Chevalier: "Jamaica on My Mind" (februar)
 // Tage Poulsen (marts)
 // Ole Christiansen (april) // 
Jesper Bech Nielsen (maj)
 // Jo Ann Callis (september) // 
Leif Hove Madsen (oktober)
 // Palle From (november) // 
Helge Jacobsen (december).

1981
Helge Jacobsen (januar)
 // Per Bak Jensen: "Out-of-the-way Places" (februar)
 // Peter Goldfield (marts)
 // Deborah Baker (april) // 
Odd Moe (maj) // 
Galleri lmage flytter ud af Mejlgade 16 og ind i Graven 25
 // 
John Blakemore (september)
 // Flo Fox: "Asphalt Garden" (oktober) // Imogen Cunningham (november/december).

1982

David Lyons (januar) // 
Julian Simmonds: "Berlin" (februar)
 // Jørgen Borg & Mogens Gissel (marts) // 
Aage Fredslund Andersen (april) // 
Morten Bo (maj) // 
Donald Jackson (august) // 
Keld Helmer Pedersen (september)
 // Joan Fontcuberta (oktober) // 
Galleri Image's 5 års jubilæumsudstilling "Snapshot" (november) // 

Saul Shapiro: "Poland and the Poles in Peacetime" (december).

1983
Donald Jackson (fortsættelse af udstilling i august 1982) // 
Jesper Høm (februar)
 // Leif Hove Madsen (marts)
 // Poul Erik Veigaard (april)
 // Lewis W. Hines: "Child Labor" (maj/juni)
 // Rikke Diemer (august) // 
Christer Strömholm (september)
 // Antonin Halas (oktober) // Odd Moe (november) // 
Kirsten Klein (december).

1984
Vestbirk Højskole: "10 years of Student Work" (januar) // Eli Poinsaing (februar)
 // Carsten Langkilde: "Family Journal" (marts)
 // Miroslav Halada (april) //
Preuss Fotomuseum (Norge) på Galleri Image (maj/juni)
 // Erik Lynge (august) // 
Eugéne Atget (september/oktober) // 
Elsa Dorfmann (november)
 // Jytte Rex: "Pedigrees" (december).

1985
Jørgen Toubro Christiansen: "The Merry Corner" (januar) // 
"Scandinavian Gum Prints"
 (februar) // Finn Larsen: "Pictures from Turkey" (marts) // 
Saul Shapiro: "Danmark West of the Great Belt" (april) // Gunnar Smoliansky: "Children from Söder" (maj)
 // Aase Goldsmith (august)
 // Th. Weg (september/oktober)
 // Inger Ryhl (november) // 
Mille Guldbeck Svendsen: "Perpetual Calendar" (december).

1986

Heine Petersen (januar)
 // Erik Balle Poulsen (februar)
 // Peder Bundgaard (marts) // Jo Ann Callis (fortsættelse af udstilling i september 1980) (april) // Tom Sandberg (maj/juni)
 // Steven Manville: "Illuminations" (august) // Kapa (september)
 // Miroslav Halada: "The City and the Person" (oktober) // 
Galleri Image flytter ud af Graven 25
 (november).

1987
Galleri Image flytter ind på Århus Kunstmuseum og andre steder i Århus. Martin Parr: "The Last Resort" (15. april - 17. maj) // 
Vladimir Zidlicky (11. juni - 11. juli) // 
Århus Festuge: to udstillinger med den fælles titel "Archives Inside and Out" (september) // 
"Chocolate Pictures - Collection Félix Potin" // "French Police Photos from the 20's" på Kunstnernes Hus
 // "Young Czech Photographers" (10. oktober - 6. november).

1988
Allen Ginsberg: "A Generation's Difference" (18. november - 3. januar) // Galleri Image's 5 års Jubilæumsudstilling 1988 på Århus Kunstbygning
: 
"Some We have Shown and Some We Wanted to Show 
- 10 years of Danish Photography" (16. april - 8. maj).

1989

Chris Killip: "In Flagrante" (3. april - 23 maj) 
på Journalistskolen i Århus
 // Rune Gade: "Sunset" (17. maj - 31. maj) 
på Åby Bibliotek
 // Galleri 
Image flytter ind i nye lokaler på Toldbodgade 8
 // Saul Shapiro: "Hallucinations" (september) // Poul Pedersen: "Applied Experiments" (oktober)
 // Ole Christiansen: "Light in Dark" (november) // 
Tuija Lindström (december).

1990
Photo Group Click: "Pictures of the Enemy - Next Stop Soviet"
 (januar) // Niels Bülow, Steen Damsgaard, Henriette Jacobsen, 
Seke McKinley, Lars Vestendahl, Britta Tøndborg, 
Anders Vendelbo, Torben Østergaard
 & Jerzy Modrak: "Voyage to the Dream Lake" (februar)
 // Peter Goldsmith: "Landscapes" (marts)
 // Ulrik Møllgaard (april) // 
Klaus Kurup: "Photographs from Denmark 1975-90" (maj)
 // Finn Larsen: "An Odyssey in Word and Picture" (august)
 // Peter Banyay (september) // Leif Hove Madsen: "Life Forms" (oktober) // 
Søren Janns (november) // "Postcards in and out of Time - Lovingly Yours" (december).

1991

Henrik Enemark Sørensen: "Color Photographs" (januar) // 
Marco Plüss: "Reconstructions" (februar) // Wojciech Zawadzki (marts) // Lisbet Nielsen: "Photographic Impressions" (april)
 // Vilem Reichmann (maj) // 
Kirsten Klein (juni) // Monica Englund: "Växande" (september)
 // Rune Gade: "Sunset" (oktober) // 
Krzysztof Hejke (november)
 // Lars Schwander: "Oui Paris" (december).

1992
Auke Bergsma: "Image in Image" (januar)
 // Carsten Brandt: "In Frank's Tire Tracks" (februar) // 
Saul Shapiro: "Yesterday I Didn' Drink" (marts)
 // Ewa Andrzejewska (april)
 // Morten Jørgensen: "To Close In" (maj) // Michel Saurel (juni)
 // Thomas Wrede (september) // 
Luis Gonzáles Palma: "The Wedding of Loneliness" (oktober)
 // Wojciech Prazmowski (november)
 // Morten Jørgensen, Carsten Langkilde, Saul Shapiro: "Food Photo" (december).

1993
Johnny Jensen: "Self Portraits" (januar) // Igor Manko (februar)
 // Carsten Langkilde: "In Plato's Cave" (marts) // Mia Lockmann-Lundgren: "Cro-Magnon Dreams & Documents from the Atomic Age" (april)
 // Tom Christoffersen: "Admission by Invitiation - Paris 1986-1992" (maj) // 
Finn Larsen: "Saltholm" (juni) // Lars Kiel Bertelsen: "The Paris Project - 3. Generation" (september)
 // Victoria Rybáková (oktober)
 // Finn Manford (november)
 // Ellen Auken, Jørgen Toubro Christiansen, Lars Henningsen, 
Emma Juulsen, Morten Jørgensen, Leif Kjøl, Gitte Lauritsen, 
Katrine Bering Liisberg, Carsten Langkilde, Saul Shapiro, Henrik Enemark Sørensen: "Image's Christmas Livestock Show"
 (december).

1994
Piotr Topperzer: "In Denmark am I..." (januar)
 // Meelis Lokk: "Sad Landscapes" (februar)
 // Leif Kjøl: "2 minutes of Silence" (marts) // 
Gitte Lauritsen (april) // 
Pablo Llambias (maj)
 // Rikke Christensen, Anne Dyhr, Torben Kjærgård & Johnny Paw: "Between Heaven and Wall" (juni) // 
Lin Delpierre, Jeff Guess & Nathalie Hervieux: "French Tendencies"
 (september) // "Intimate Pictures - 100 years of Nude Photography" (oktober)
 // Timo Kelaranta (november)
 // Erik Steffensen (december).

1995

Thomas Carlgren: "Real Pigs" (januar)
 // Emma Juulsen: "Stille Passioner" (februar) // 
Luis Paredes Trigueros: "Revelaciones" (marts) // 
Lotte Tauber Larsen: "Inflammation" (april) // Marco Lambertini: "Closed Skies" (maj)
 // Zhang Haier (september)
 // Joakim Eskildsen: "Northern Signs" (oktober) // 
Daryoush Tahmasebi & Staffan Nygren (november) // 
Finn Larsen: "Stands and Hedges" (december).

1996
Malene Lundén: "Bygone Times" (januar) // 
Tadeusz Kluba (februar)
 // Bo Asboe: "The Mysterious Condition" (marts) // 
Anthony Haughey: "The Edge of Europe" (april) // 
Lisbet Nielsen: "Enter" (maj)
 // Helga Bu (maj)
 // Aarhus Festuge 1996: "In a hundred Years all Things Forgotten":
 Johnny Paw Andersen, Lars Kiel Bertelsen, P. Bertoja, Jørgen Borg, 
Giacomo Brogi, Nanna Bisp Büchert, Rikke Christensen, F. Danielsen, Sophie Ellegaard, 
Adolf Elnain, Laura Eriksen, Sigfús Eymundarson, Bent Fisher, Ali Ram Gilgee, 
Trine Jäpelt, Ing-Britt Javén, Leif Kjøl, Carsten Langkilde, Thorvald Larsen
Levitskij, Frank Mundt, F. Nadar, Bent Nissen, Jan Rüsz, Saul Shapiro, Jacob Thomsen, 
Poul Erik Veigaard, 5 unknown photographers and a photo collage by 
Thyra Holt & Margrethe Madsen (september) // 
Gair Dunlop: "Languageland" (oktober)
 // Martin Sørensen: "Night" (november) // 
Anette Kjær: "Signal" (december).

1997
Martin Martincek (januar)
 // Thera Mjaaland (februar) // 
Birthe Havmøller: "Mythological Landscapes" (marts)
 // Thomas Wrede: "Samsø" (april)
 // Torben Eskerod: "13 Portraits" (maj) // 
Laura Eriksen: "Home" (juni) // 
Irene Torrebiarte (september) // 
Boaz Tal: "Allegory" (oktober) // 
Nina Larsen (november) //
Mohammed Niku: "No Stop No Stop Again!" (december).

1998
Gordon Smith: "Kentucky Coal Country" (januar) // 
Herdis Maria Siegert: "By the Sea" (februar)
 // Weegee (marts)
 // Gustavo Alexandre Vicente: "Absences" (april)
 // Johnny Jensen: "Landscapes" (katalog) (maj)
 // Luca Tramontana: "Inheritance from the Lost Time" (juni) // 
Stine Barr Prebensen, Thyra Hilden, Tine Marie Koefoed & Drod Kasinsky: 
"Another Undertaking" parts 1 and 2 (katalog) (september) // 
Anne Bjerge Hansen: "Interludes" (oktober)
 // Winzer Klüglein: "The Point of No Return" (november) // 
Eva Merz: "Portraits 1996-1998" (katalog) (december).

1999


Liz Nicol: "A Collection of Frames, A Collection of Toys" (januar)
 // Michael Kirkegaard: "Erinnerung" (februar)
 // Christophe Rohart (marts), oplæg på Den Fotografiske Skole: "Traces 2"
 // Tina Enghoff: "From a Time" (bogudgivelse) (april)
 // Josef Sudek: "North Bohemia" (katalog) (maj)
 // Saul Shapiro "Now and Then Something Out There Talks to You" (juni) // 
"Together Again?" (september) // 
Pawel Zak, hyret af Aarhus Stiftstidende for 10 dage som officiel kunstfestivalreporter, Kostas Kiristis, Taave Tuutma
, Tine Hauch-Fausbøll excerpts from "Once Upon a Time" (oktober)
 // Martine Mougin: "Sun Night" (Art Crash Cultural Festival) (november)
 // 
Jonny Paw Andersen, Ewa Andrzejewska, Auke Bergsma, Jørgen Borg 
Camilla Bruun, Helga Bu, Krzysztof Cichosz, Alf Edgar, Cissi Ekroth, Lasse Flæng
Ali Ram Gilgee, Aase Goldsmith, Peter Goldsmith, Jiri Hanke, Charlotte C. Haslund-Christensen
Anthony Haughey, Birthe Havmøller, Susanne Helberg, Mette Henriksen, Poul Ib Henriksen
Janina Hobgarska, Katja Holmaa, Jacek Jasko, Johnny Jensen, Henrik Lund Jørgensen
Kapa, Kostas Kiritsis, Michael H. Kierkegaard, Leif Kjøl, Winzer Klüglein, Mogens Laier
Carsten Langkilde, Finn Larsen, Gitte Lauritsen, Birgitta Lund, Finn Manford
Eva Merz, Tomasz Michalowski, Tomasz Mielech, Martine Mougin, Lisbet Nielsen
Bent Nissen, Luis Paredes, Jura Pliestik, Jan Pilgaard, Erik Balle Poulsen 
Inger Lise Rasmussen, Jytte Rex, Viggo Rivad, Christophe Rohart, Jan Rüsz
, Viktorie Rybakova, Horst Sagunski, Saul Shapiro, Gordon Smith
, Lis Steincke, Athina Strataki, Jakob Thomsen, Gintautas Trimakas, 
Poul Erik Veigaard, Gustavo Vicente, Esther Vohnsen, Pawel Zak, Wojciech Zawadzki

: "Bulletin Board for the New Millenium" (december).

2000

Charlotte C. Haslund-Christensen: "Inner City" (januar) // 
Jakob Thomsen: "As the Crow Flies" (februar) // 
Clare Strand: "Wasted" (marts)
, oplæg på Den Fotografiske Skole
 // Thyra Hilden: "The Synchronous" (april)
 // Ewa Andrzejewska: "Seeing Along the Way" (maj) // 
Max Hernández: "Dos Temas" (juni) // 
Bohnchang Koo: "Goodbye Paradise" (katalog) (september)
 // Betsy Schneider: "Threshold & Ripeness is ..." (oktober)
 // Thomas Wrede: "Magic Feelings" (bogudgivelse) (november)
 // Inger Lise Rasmussen: "Complexes" (bogudgivelse) (december).

2001

Horst Sagunski: "Neighbourhood Stories" (januar) // 
Miriam Nielsen & Camilla Holmgren: "Episodes" (februar) // 
Michael Staggemeier: "From a Certain Distance" (marts) // 
Kyungwoo Chun: "Thirty Minutes Dialog" (katalog) (april) // 
Reetta Pasanen: "Home Alone" (maj)
 // Daniel Blaufuks: "Exile" (juni)
// Carlos Garaicoa: "Traveler's Fascinations" (september)
 // Oplæg på Den Fotografiske Skole
 // Nikolaj Kulebyakin: Fragments (december) // 
Galleri Image flytter fra Toldbodgade 8 til Vestergade 29
 (december).

2002

Galleri Image flytter ind på Vestergade 29 (januar) // 
Jane Schreibman: "Astral Allusions" (februar) // 
Gérald Assouline: "Borderlands" (katalog) (marts) 
// Trinidad Carrillo: "Maestro Papagayo" (radioudsendelse/radio show) (april)
 // Søren Lose: "Rhodes - Revisited" (maj), oplæg på Århus Kunstakademi // 
Andrzej P. Bator: "A Paper Piece of Memory" (katalog) (juni)
 // André Cepeda: "Anacronia" - Århus Festuge (folder) (september) // 
Thomas Zika: "The Third Aggregate" (oktober) // 
"Counterclockwise" 
Image's 25th anniversary exhibition in cooperation with the Polaroid Collections (november): 
Ansel Adams: "Yosemite Fall" 1966 - Sheri Lyn Behr: "Untitled 35886" 1988 - 
Eric Blau: "Fertility Rites III" 1998 - Linda Broadfoot: "Megalorrhina Procera" 1997 - 
David Bunn: "Improvisation (Rhytm), with composition nos..." - Eric Cuvillier: "France Man with Dog" 1996 - 
Herbert Döring-Spengler: "Lagerfeld nr.1" 1990 - Stephen Frailey: Untitled" 1994 - 
Luciano Franchi de Alfaro: "Untitled" 1980 - Paolo Gioli: "Volto Inciso" 1990 - 
Lissie Habie: "Bicycle" 1992 - Peggy Hartzell: "Untitled" 1997 - 
Dieter Herrman: "Elba" 1981 - Arunas Kulikauskas: "Eye Glasses" 1996 - 
Pierre-Louis Martin: "St. Cyr-en-Talmondais" 1990 - Michel Medinger: "Still life: Chinese Letters" 1988
 - Sarah Moon: "Anvers" 1990 - Franc Palaia: "Rome Zoo" 1989 - 
Stephen Petegorsky: "Untitled #181" 1998 - 
Marc Peverelli: "Les Chaises son lasses, le petit chat ne vient plus" 1988 - 
Nigel Poor: "Eggplant with Cactus" 1993 - Rosamond W. Purcell: "Woman with Red Flowers" 1978 - 
John Reuter: "Jupiter Angel" 1997 - William Ropp: "Untitled" 1995 - 
Umberto Saliti: "Terme Excelsior" 1993 - Lucas Samaras "Untitled" 1979 - 
Natalie Sudman: "Bluff #132" 1996 - Ferenc Suto: "Untitled" 1997
 - Antonio Strati: "Riviera Mediterranea" 1990 - Ken L. Thurlbeck: "Photo Dependent Sculpture" 1988
 - Sergio Tornaghi: "Still Life" 1990 - Natale Zoppis: "Museo della Memoria: Reliquary" 1992
 // Susanne Wellm: "Most about Time" (december)


2003

Hans Manner Jakobsen: "Delta Autumn" (januar) // 
Aino Kannisto & Maarit Hohteri: "Personal Photograps" (februar)
, oplæg på Det Jyske Kunstakademi // Carina Johnsen: "Album" (marts)
 // Jan Rüsz: "Tvelys" (april)
 // Mario Cravo Neto: Soloudstilling i samarbejde med Galleri Esther Woerdehoff (maj) // 
Lili Almog: "Bed Sequence" (juni)
 // Aniu: "Times of Fantasy" (september)
 // Joakim Eskildsen: "iChickenMoon" (oktober)
, oplæg på Højbjerg FotoGrafisk Værksted // Henrik Saxgren: "Eftersyn" (november)
, oplæg på Arkitektskolen
 // Gruppeudstilling kurateret af Lasse Krog Møller: "Samlinger": 
Samlingen af Anonymt Fotografisk Materiale (SAFOM)
, Jan Bäcklund: "Archiveum WALIZKABIUROGRAFYCNA" - Archiwum Honorowy dla Niderlandzkick Fantastykiów Szesnastego (po inwentaryzacje Skolinska), 
Lotte Skadborg Hansen: "Udsnit af Samlingen", 
Peter Holst Henckel: "The Back of the World", Elsebeth Jørgensen: "Unpacking My Library III: Love Affairs of a Bibliomaniac", 
Lone Haugaard Madsen: "Room #15"
Walls 1996-2003, 
Lasse Krog Møller: "Samlingens Arkiv", 
Sixten Therkildsen: "Ølsamlingen", 
Iben West: "Velkommen til mit Paulun" (december).


2004

Ingrid Holmquist: "Magnetic" (10.januar - 1.februar) // 
April Gertler: "Fliegen" (6.februar - 29.februar)
 // Pia Arke: "Score Bysundhistorier" (5.marts - 28.marts)
 // Pernille Koldbech Fich: "Søstre" (2.april - 25.april)
 // Lisa Klapstock: "Threshold" (30.april - 23.maj) // 
Atila: "Ready Mades" (29.maj - 20.juni) 
// Jaime-David Tischler: "Love's Exile" (28.august - 26.september)
 // Timo Kelaranta: "Bridge for Lovers" (2.oktober - 24.oktober)
 // Jørn Zoëga Olesen: "Places" (30.oktober - 21.november)
 // Camilla Holmgren: "Don't Look Now" (27.november - 19.december).

2005

Birgitta Lund: "In Transit" (9.januar - 30.januar)
 // Bo Mølgaard: "[ab]sence" (5.februar - 27.februar)
 // Astrid Kruse Jensen: "Hypernatural" (5.marts - 27. marts)
 // Thomas Kellner: "Tango Metropolis" (3.april - 24.april) // 
Claudia Fährenkemper: "Imago" (29.april - 22.maj)
 // Kostas Kiritsis: "Self-Portraits" (28.maj - 26.juni) // 
Michelle Lord: "Four Corners" (26.august - 25.september) // 
Ismo Hölttö: "People in the Lead Role" (30.september - 23.oktober)
 // Ebbe Stub Wittrup: "Things Happen" (28.oktober - 20.november)
 // Bring out the Garbage: "or otherwise as something in between" (26.november - 18.december)
 // Rosemaria Rex, Tanja Nellemann Poulsen & Luis Paredes: "Fortællinger i 3 rum" 
- på Århus Kunstbygning (11.november - 18.december).

2006

Jeanette Land Schou: "Torden og Membran" (7.januar - 29.januar) // 
Annabel Elgar: "We Were Until We Weren't" (4.februar - 26.februar) // 
Sian Bonnell: "Everyday Dada" (4.marts - 26.marts)
, seminar om Britisk Samtidsfotografi (4.marts) // Georg Küttinger: "Simul - Scapes" (31.marts - 30.april)
 // Ulrik Heltoft: "The One Broken into Two" (6.maj - 28.maj) // 
Jurgita Remeikyte: "Focusing - Foreground and Background" (3.juni - 25.juni)
 // Nathalie Latham & Richard Fear: "TOUCH Meårhus" (5.august - 3.september)
 // Seminar om Arabisk Samtidsfotografi (2.september)
 // Rana El Nemh: "Coastline" (1.september - 1.oktober) // 
Lisa M. Robinson: "Snowbound" (6.oktober - 29.oktober)
 // <p>annesignefalk<p>: "<title>Ff6b</title>" (3.november - 26.november) // 
Lykke Andersen: "Scenes and Scenery II" (1.december - 22.december).

2007

Christian Vind: "SAUHERAD" (12.januar - 25.februar)
 // April Gertler, Barak Reiser & Gianluca Maver: "They Looked on While it Happened" (2.marts - 8.april)
, seminar med de tre kunstnere (3.marts)
 // Marla Sweeny: "Salisbury" (13.april - 20.maj)
 // Antonio Panetta: "Le Rectangle Blanc" (25.maj - 24.juni)
 // Toshie Takeuchi: "Planet of Rabbits" (31.august - 31.september)
, seminar om japansk samtidskunst og kultur ved Gunhild Borggren, Forsker v. Institut for Kunst og Kulturvidenskab, KU, og Marie Højlund Roesgaard, lektor i japansk på Institut for Tværkulturelle og Regionale Studier, KU (8.september)
 // Pernille With Madsen: "Scener" (5.oktober - 11.november), foredrag med kunstneren i forbindelse med Kulturnatten (12.oktober)
 // Mette Juul: "A Diary - but not about me" (16.november - 21.december)
, artist talk med kunstneren (18.december)
 // Jacob Tue Larsen, Marc Räder, Myne Søe Pedersen, Janet Cardiff, Charles Bures-Miller, Florian Slotawa, Walter Niedermayr, Tacita Dean & Patty Chang: "Tourist's Tale" 
på Århus Kunstbygning (23.november 2007 - 20.januar 2008)
, seminar med kuratorer Søren Lose og Johanne Løgstrup samt kunstneren Marc Räder (24.november)
.

2008

Hans E Madsen: "RØD FINGER" (4.januar - 27.januar)
 // Harri Pälviranta: "BATTERED" (1.februar - 2.marts)
 // Henrik Vering: "Berlin - Die stadt und die Beute" (7.marts - 13.april)
 // Angie Hicks: "Killing Time" (18.april - 18.maj)
 // Signe Vad: "While We Swallow Deception" (24.maj - 22.juni) // 
Mireia Sallarès: "To Have & To Lose" (29.august - 5.oktober)
, seminar om Spansk samtidskunst // 
Katarzyna Kozyra: "In Art Dreams Come True" på Århus Kunstbygning (29.august - 26.oktober)
, seminar "Krop, Køn og Identitet " med oplæg af Rune Gade og Tina Raun // 
Sergei Sviatchenko: "Mirror by Mirror" (10.oktober - 16.november)
 // Nicola Dove: "Observance" (21.november - 21.december)

.

2009

Tomas Lagermand Lundme: "Working Class Hero" (9.januar - 15.februar) // 
Mariana Vassileva: "Index Glass" (20.februar - 29.marts)
 // Inês d'Orey: "Porto Interior" (3.april - 10.maj), seminar "Fotografi, Rum og Arkitektur " 
med oplæg af Moritz Neumüller og Inês d´Orey
 // Premiere på " Summertale" af Katarzyna Kozyra, Øst for Paradis - Art Cinema (2. maj
) // Amy Stein: "Domesticated" (15.maj - 28.juni), seminar ”Mennesker og Dyr i Kunst” med oplæg af Giovanni Aloi, Mette Kia Krabbe Meyer og Amy Stein // 
Kyungwoo Chun: "Burden or Support" (28.august - 4.oktober) // 
Kyungwoo Chun: "Being a Queen" på Århus Kunstbygning (28.august - 1.november)
, atist talk og performance i Bazar Vest // 
Adam Jeppesen: "On Sleepwalking" (9.oktober - 15.november)
 // Trine Søndergaard: "Mono" (20.november - 20.december)

.

2010

Mette Bersang: "Untitled Interiors" (8.januar - 7.februar)
, seminar " Det Fotografiske Rum" med Sabine Nielsen og Mette Bersang // 
Hans Gindlesberger: "I'm in the Wrong Film" (12.februar - 14.marts) // 
Daniel Barroca: "The Covered, Erased or Destroyed Films" (19.marts - 18.april)
, seminar "Samlinger" med Louise Wolthers og Daniel Barroca
 // Lucia Ganieva: "Timeless Stories" (23.april - 23.maj), seminar om Portrætfotografi
 med Irina Tchmeryeva og Lucia Ganieva
 // Timotheus Tomicek: "SOMETHING HUMAN" (28.maj - 27.juni) // 
Nata Pirskalava: "Elusive Return to Images" (27.august - 3.oktober) // Michelle Eistrup: "WHISPERING HORSES" (8.oktober - 14.november)
 // Maja Ingerslev: "Tiden må vente..." (19.november - 19.december).

2011

Søren Dalgaard: "Hibalhidhoo" (7. januar - 20. februar)
 // Tom Lovelace: "Gouge: Disruptions in Landscape Photography" (26. februar - 3. april)
 // The State of L3: "Piertopia" (8. april - 22. maj)
 // Lotte Fløe Christensen: "Sticks and Stones" (27. maj - 26. juni) // 
Nikita Pirogov: "The Other Shore" (26. august - 2. oktober), den russiske festival (5.-10. september)
 // Richard T. Walker: "A Nice View" (7. oktober - 13. november)
 // Jakob Jensen: "Cosmic Riddles" (18. november - 19. december).

2012
Miriam O'Connor: "Attention Seekers" (6. januar - 12. februar) // 
Pernille Koldbech Fich: "Black" (17. februar - 18. marts)
 // Chris Verene: "Family" (23. marts - 6. maj)
 // Sonja Lillebæk Christensen: "Almost Heaven" (11. maj - 24. juni)
 // Lasse Krog Møller: "En Samling" (24. august - 5. oktober)
 // The Images of Michael Somoroff and August Sander: "Absence of Subject" (12. okt. - 11. nov.) // 
Ditte Haarløv Johnsen: "Maputo Diary" (16. november - 23. december).

2013
Carina Zunino: "Curtain Falls" (11. januar - 24. februar) // Morten Barker: "Landskabet Imellem" (1. marts - 7. april) // Calé: "Come as You Are" (12. april - 20. maj) // Magdalena Bors: "The Art of Domestic Compulsion" (24. maj - 30. juni) // Giorgi Khaburzania: "Music of Being" (30. august - 6. oktober) // Kurt Tong: "The Queen, The Chairman & I" (11. oktober - 22. december).

2014
Antti Laitinen: "Three Knots" (10. januar - 23. februar) // Human Sites Sohn+Isaksen: "Flower! Power of Dreams" (28. februar - 4. maj) // Mimi Cherono Ng'Ok: "Postkort fra Gellerup" i Sigrids Stue (21. april - 1. juli) // Bareun, Bora Sung, Changyu Kim, Hyungsik Kim, Youngdon Jung, Youngjin Yoo: "New Generation - De nyeste tendenser i koreansk samtidsfotografi" (9. maj - 29. juni) // Rodrigo Braga (diverse serier) til Gallery Night Aarhus (22. august) // Stephen Gill "Series Photographs" (29. august - 26. oktober) // "Photobook Week Aarhus" i Biblioteket ved Arkitektskolen Aarhus (9. oktober - 11. oktober) // Emil Salto "Abstract cloud, curved line, prism, nothing" (31. oktober - 21. december).

2015
Jane Jin Kaisen: "Loving belinda" (9. januar-8 marts) // David Stjernholm: "Seedless Grapes" (13. marts- 26. april) // Lijie Zhang: "Atheist" (1. maj - 28. juni) // Maj Hasager: "We will meet in the blind spot" (21. august - 25. oktober) // Photobook Week Aarhus 2015 (8. oktober - 10. oktober) // Søren Ulrik Thomsen, Hyun-Jin Kwark, Tom Lovelace, Quentin Stevens, Tom Nielsen, Louise Mønster, Elisabeth Skou Pedersen, Julie Boserup, Christian Yde Frostholm, Claus Pedersen, Jesper Rasmussen: "FRESH EYES on Urban Space" (19. november - 19. november)  // Ann Cotton, Victoria Durnak, Christian Yde Frostholm, Audun Mortensen, Amailie Smith: "Korrespondance" (30. Oktober -- 20. december). 

2016
Vladimir Tomic: "Remembering the Nowhere" (15. januar - 13. marts) // Mimi Cherono N'gok: "Always, In Spite of Everything" (18. marts - 1. maj) // George Awde, Stefanie Zofia Schulz, Omar Imam, Gohar Dashti, Tanya Habjouqa. Kurateret af Peggy Sue Amison: "In Between / In Transit" (5. maj - 26. juni) // Katarzyna Kozyra, Magdalena Bors, Giorgi Khaburzania: "Summer Delights - Gallery Night Aarhus" (19. august) // Anu Ramdas, Christian Danielewitz: "Against the Grain" (27. august -
 9. oktober) // Photobook Week Aarhus 2016 (26. september - 2. oktober) // Sabine Nielsen, Jacques Jouet, Louise Juhl Dalsgaard, Kyungwoo Chun, Martin Glaz Serup, Marianne Jørgensen, Morten Søndergård, Gitte Broeng: "Seminar: Fresh Eyes on Art and Literature in the Public Space (November 25th) // James Bridle: "Apophenia" (14. oktober - 18. december)


Se også: Udstillinger på Demorummet, Galleri Image.